Česká televizní mánie 90. let aneb příběh úspěchu Esmeraldy

Na co si vzpomenete, když se řekne Esmeralda? Slepá holka? Zelená barva? Televizní mánie? Jedna z tisíce přihlouplejch telenovel? Jo, tohle všechno rozhodně platí. Kromě toho se ovšem Esmeralda stala v kontextu českejch televizních úspěchů neuvěřitelnym případem, kterej se asi už nikdy nebude opakovat.

Vladimír Železný, tehdejší ředitel TV Nova, koupil jednu ze stovek mexickejch telenovel - Esmeraldu - a nasadil ji na odpolední vysílání, čímž započal novou televizní éru telenovel. Určitě nečekal, že příběh slepé Esmeraldy a bohatého José Armanda Peňareala začne sledovat tolik lidí, a to rozhodně ne jen ženy na mateřský. Sledovali jí prostě skoro všichni, a to i chlapi vysedávající v hospodách v Horní dolní. V době vysílání byly ulice na malejch městech bez nadsázky poloprázdný.

Demonstrace za Esmeraldu

Ale to byl teprve začátek úspěchu Esmeraldy v ČR. Kvůli sporům Vladimíra Železnýho s CET 21 se Esmeralda, na který v tu dobu byla závislá půlka národa, přestala na nějakou dobu vysílat. A jak tenhle problém vyřešily český ženy? Uspořádaly demonstraci na Václavskym náměstí za vysílání Esmeraldy. Zdá se to neuvěřitelný? Jenže se bavíme o devadesátkách, takže timhle českej příběh legendární telenovely samozřejmě nekončí.

Na Nově se Esmeralda brzo znovu objevila, ne ovšem v odpolednim vysílání jako do tý chvíle, ale rovnou v prime time, což se v žádný evropský zemi do tý doby nestalo - nikdy nebyla na nejsledovanějším televizním kanálu vysílaná jihoamerická telenovela v hlavní vysílací čas (20:00).

Jak vyprodat časopis během dopoledne

Nikoho už asi ani nepřekvapí, že první večer, kdy se Esmeralda opět objevila na televizních obrazovkách, byl právě páteční večer- což v tý době byl divácky nejsilnější čas z celýho tejdne. Jenže to furt neni všechno... Týdeník Vlasta vydal 2. 11. 1999 mimořádný číslo věnovaný jen a pouze tomuhle seriálu (viz foto). Strhlo se šílenství a celej náklad byl vykoupenej během jedinýho dopoledne, takže Vlasta musela v příštích dnech udělat dotisk.

Prostě absolutní televizní mánie. A když se podíváte do statistik dívčích jmen, uvidíte, že se v Český republice v roce 1999 narodilo hned několik děvčat,který byly pojmenovaný právě po Esmeraldě. Tohle se zkrátka mohlo stát jedině v devadesátkách.